Vozači često zaboravljaju lekcije naučene u auto školi čim dobiju vozačku dozvolu. Iako su tokom obuke savladali osnovna pravila vožnje i pravilnog održavanja vozila, mnogi od tih saveta padaju u zaborav nakon što svakodnevna jurnjava i nervoza na putevima preuzme primat. Tako se postepeno hteli ne hteli, stvaraju loše navike koje mogu značajno oštetiti automobil. Te navike nisu vezane samo za nepravilno upravljanje vozilom, već i za zanemarivanje osnovnog održavanja i ignorisanje upozorenja na kontrolnoj tabli i odlaganja problema.
U ovom tekstu ćemo detaljnije istražiti koje su to loše navike vozača koje najviše štete automobilu. Razmotrićemo kako nepravilna vožnja i zanemarivanje osnovnog održavanja mogu uzrokovati skupe popravke i kako možete promeniti svoje ponašanje da biste izbegli veća oštećenja. Prepoznavanje i ispravljanje ovih navika može značajno doprineti očuvanju vašeg automobila i smanjenju troškova održavanja na duži rok.
Najčešća greška vozača u Srbiji je nepoštovanje servisnih intervala
Jedna od najčešćih grešaka vozača, posebno u Srbiji je nepoštovanje servisnih intervala. Često se dogodi da vozači odlažu redovne servise i zamenu ulja, što može dovesti do ozbiljnih oštećenja motora. Takođe, zanemarivanje svetlosnih indikatora na instrument tabli, kao što su lampice za ulje ili kočioni sistem, može dovesti do kritičnih kvarova koji su mogli biti sprečeni pravovremenim reagovanjem.
Vozačke navike poput naglog ubrzavanja i kočenja, držanja ruke na menjaču, preopterećivanja vozila ili vožnje sa niskim pritiskom u gumama, sve doprinose ubrzanom habanju automobila. Svaka od ovih navika, iako se može činiti beznačajnom na prvi pogled, ima kumulativan efekat na vozilo dakle skraćuje vek trajanja vozila i povećava troškove održavanja.
Nepotrebno kočenje i držanje noge na kočnici
Jedna od najčešćih grešaka koje vozači čine ( naročito dame ) je nepotrebno kočenje i držanje noge na kočnici tokom vožnje. Ovo posebno dolazi do izražaja prilikom vožnje nizbrdo, kada mnogi vozači imaju naviku da konstantno pritisnu kočnicu umesto da koriste motorno kočenje ili niži stepen prenosa. Konstantno pritiskanje kočnica ne samo da dovodi do prekomernog trošenja kočionih pločica i diskova, već može izazvati i pregrevanje kočionog sistema.
Pregrejane kočnice gube svoju efikasnost, što može ugroziti vašu sigurnost i sigurnost drugih učesnika u saobraćaju. Osim toga, produženo kočenje može uzrokovati deformaciju kočionih diskova, što dovodi do dodatnih troškova za popravku i zamenu delova. Da bi se izbegli ovi problemi, preporučuje se korišćenje motorne kočnice kada god je to moguće i smanjenje nepotrebnog kočenja. Takođe, vozači bi trebali redovno proveravati stanje kočionog sistema i menjati dotrajale delove.
Prebrza vožnja preko ležećih policajaca i rupa na putu
Jedna od značajnih loših navika vozača je prebrza vožnja preko ležećih policajaca i rupa na putu. Vozači često ne usporavaju dovoljno kada se približavaju ležećim policajcima ili rupama, što može dovesti do ozbiljnih oštećenja amortizera, felni i guma. Takvo ponašanje uzrokuje velike udarce i opterećenja na vozilo, što skraćuje vek trajanja ovih komponenti i povećava troškove popravki. Osim toga, kontinuirano ignorisanje ovakvih prepreka može dovesti do problema sa geometrijom točkova, što negativno utiče na upravljivost vozila i bezbednost vožnje.
Da bi se izbegla oštećenja, važno je usporiti prilikom prelaska preko ležećih policajaca i pažljivo voziti kako bi se izbegle rupe na putu.
Vožnja sa gotovo praznim rezervoarom
Veoma česta navika naročito vozača u Srbiji je vožnja sa praznim rezervoarom ( sipaj za 500 ili pola hiljade, lepše zvuči je izraz koji se odomaćio, a govori o platežnoj moći naših ljudi). Mnogi vozači imaju tendenciju da odlažu punjenje rezervoara sve dok se ne upali lampica za rezervu goriva. Vožnja sa niskim nivoom goriva može uzrokovati da pumpa za gorivo usisa nečistoće sa dna rezervoara, što može dovesti do začepljenja filtera goriva i oštećenja pumpe. Ovo može rezultirati skupim popravkama i smanjenjem performansi motora. Da bi se izbegli ovi problemi, preporučuje se da se rezervoar puni čim nivo goriva padne ispod jedne četvrtine, kako bi se osigurala optimalna funkcionalnost sistema za gorivo i produžio vek trajanja vozila.
Za kraj :
Vozači često zaboravljaju važne lekcije iz auto škole, pa tako konstantno razvijajući loše navike u vožnji nesvesno oštećuju i automobil. Nepravilno održavanje, ignorisanje servisnih intervala i kontrolnih lampica, prekomerno kočenje, vožnja preko rupa i ležećih policajaca bez usporavanja, vožnja sa praznim rezervoarom samo su neki od postupaka koji skraćuju vek trajanja vozila i povećavaju troškove održavanja.
Prepoznajte i potrudite se da ispravite ove navike jer tako zaista možete doprineti očuvanju automobila i smanjenju troškova na duži rok i tako obezbediti sigurniju i ekonomičniju vožnju.
Fotografije :
https://unsplash.com/photos/car-on-road-during-daytime-fBfF4PNSCuY
https://unsplash.com/photos/cars-on-road-Jk3-Uhdwjcs
https://unsplash.com/photos/man-driving-vehicle-with-gps-system-turned-on-kARZuSYMfrA