Svakog bezbednog i odgovornog vozača karakteriše: budnost, znanje, tolerancija, dobra tehnika vožnje, sposobnost predviđanja i odlučivanja, saobraćajna kultura, odgovornost prema sebi i drugima. Svi smo svedoci da vozačke sposobnosti čoveka doprinose imidžu te osobe u društu. Kada neko dobro, sigurno i odgovorno vozi to znači da je manja opasnost za sebe i druge učesnike u saobraćaju. Savremeni, užurbani način života i rada utiče na sve sfere života pa tako i na bezbednost u vožnji.
Kako bi saobraćaj funkcionisao na bezbedan način, neophodno je da vozači u toku vožnje poseduju potpunu psihofizičku sposobnost. Psihofizička sposobnost čoveka za upravljanje motornim vozilom podrazumeva i to da vozač mora biti odmoran. To je naravno u praksi nemoguće izvesti jer svi smo često primorani da učestvujemo u saobraćaju i upravljamo autom i u uslovima i vremenskim periodima kada nismo u potpunosti spremni za to.
U nastavku smo izdvojili tri osnovna faktora koja utiču na formiranje "bezbednog vozača" i nekoliko načela kojih se treba pridržavati da bi vožnja bila bezbedna i sigurna:
1) Sociološki faktori koji utiču na ponašanje
Sociološki činioci igraju veoma značajnu ulogu takođe na ponašanje učesnika u saobraćaju, kao i na bezbednost saobraćaja, odnos prema drugim učesnicima u saobraćaju i na način njihovog komuniciranja.
Društveno okruženje predstavlja socijalno okruženje u kome vozač obavlja svoje delatnosti i kao takvo stvara neke značajne osobine koje se dalje mogu manifestovati kroz: poštovanje pravila saobraćaja, stvaranja tolerantnog i humanog odnosa prema drugim učesnicima uku saobraćaju, kulture u saobraćaju itd...
Neki od socioloških činilaca koji utiču na ponašanje vozača su:
- zaposlenost
- školska sprema
- ekonomski status
- mesto rođenja i mesto življenja
- porodična situacija
- međuljudski odnosi na radnom mestu
Najjači faktor po bezbednost ima definitivno ekonomska moć stanovništva odnosno standard. Siromašniji slojevi stanovništva nemaju dovoljno finansijskih sredstava za kupovinu bezbednijih i boljih vozila, za njihovo održavanje, pa samim tim ugrožavaju sebe, ali i ostale učesnike u saobraćaju. Naši putevi nisu u dovoljnoj meri kvalitetni, a na bezbednost saobraćaja utiče i svakodnevne migracija stanovništva iz ruralnih sredina u veće gradove.
2) Umor negativno deluje na sposobnosti za vožnju
Umor utiče na sporije vreme reagovanja i na smanjenu budnost. Kada umorni vozimo više će vremena trebati da registrujemo potencijalnu opasnost. Umor kao za posledicu ima promenu načina upravljanja vozilom, a što je umor veći to je teže pratiti vozilo ispred sebe i držati pravilno odstojanje. Većina nesreća u kojima umor ima glavnu ulogu dešava se na auto-putevima, kasno noću i rano ujutru. Uglavnom nakon dugog vremena provedenog u vožnji.
Posledice ovih nezgoda su teške jer vozači i ne koče, ili počinju kasno sa kočenjem. Istraživanja su pokazala da manje od šest sati sna čak tri puta više povećava rizik od saobraćajnih nezgoda, a manje od pet sati sna - čak pet puta! Umor je nezaobilazni pratilac vožnje i javlja se nakon drugog sata, odnosno najčešće između drugog i sedmog sata.Otprilike nakon pređenih 200 do 500 km. Sve zavisi po kakvom se putu vozi, kakvi su vremenski uslovi, koje je doba dana, kakvo je stanje na putu, kao i koliko ste bili odmorni kada ste započeli vožnju.
3) Podesite sedište u autu da biste pravilno sedeli
Često vozači na ovaj važan detalj ne obraćaju pažnju. Sedišta nameštaju samo onako kako im je maksimalno udobno. Iako naravno treba biti udobno u vožnji, najbitnije je sedeti pravilno. Previše udobnosti i komfora može da dovede do preteranog opuštanja, a da ne govorimo o preglednosti i upravljanja vozilom.Bitno je da sedište namestite tako da leđa budu prava dok sedite, ali da se i možete navaliti na naslon sedišta, morate imati u vidu i to da volan treba dohvatiti ispruženim rukama. Kolena treba da budu u optimalnom položaju tj ugao u kolenima treba da bude oko 90 stepeni. Visina sedišta treba da je što niža (zbog osećaja centra ravnoteže vozila), međutim treba i da daje optimalan pregled dešavanja u saobraćaju ispred nas.
Vožnja predstavlja izuzetno napornu aktivnost koja zahteva stalnu koncentraciju, brze reflekse i dobru psihomotornu koordinaciju. Uvek budite maksimalno posvećeni bezbednosti u saobraćaju. Želimo vam srećan put i ugodnu vožnju ukoliko u predstojećem periodu idete na letovanje bilo svojim ili rentiranim automobilom! Vaš rent a car Menadžer!