Jesen još uvek traje i, za ovo doba godine, prilično je toplo, ali neće proći mnogo vremena, a već ćemo morati da razmišljamo o kompletnoj zimskoj opremi. Naročito ako rešimo da se svojim, ili autom iznajmljenim kod neke rent a car agencije poput Menadžer-a, zaputimo ka zimskim centrima. Za one koji žive u nižim predelima, poslednjih nekoliko zima bilo je prilično blago, tako da su se odvikli od vožnje po snegu i ledu. Zato ćemo se u ovom tekstu baviti upravo savetima za vožnju u zimskom periodu.
Možda ćete se, upravo zbog loših uslova vožnje, odlučiti da iznajmite neki automobil iz bogatog voznog parka agencije Menadžer. Jer ipak, automobili rent a car agencija su dobro održavani, a ima ih toliko da ćete sasvim sigurno pronaći neki baš po svojoj meri. Za zimske uslove, možda je najbolje uzeti neki veći, sa pogonom na sva četiri točka (4x4), da biste do destinacije stigli lakše, sigurnije i udobnije.
Ali, ako se ipak odlučite da na put krenete sopstvenim automobilom, da vidimo na šta bi, pre puta, trebalo obratiti pažnju.
#1. Pripremite svoj auto
Čak i najmanji kvarovi, mogu izazvati velike probleme upravo kada je u pitanju sigurnost tokom zimskih uslova vožnje. Zato bi pre puta trebalo odvesti svoj auto u servis, da bi svi eventualni problemi bili identifiovani i rešeni.
Ono što je osnovno, a što možete i sami je da proverite je da li su svetla, kočnice, gume, brisači stakala i akumulator u odličnom stanju pre bilo kakve promene vremena. Takođe, trebalo bi proveriti i dopuniti sve tečnostiu automobilu. Mešavina vode i antifriza u odnosu 50-50% pruža najbolju zaštitu od teških oštećenja izazvanih smrznutim ili napuklim blokom motora. Ako vam se, ne daj Bože, dogodi tako nešto, popravka će vas sasvim sigurno košta višestruko više nego jedna boca antifriza.
#2. Pronađite odgovarajuće gume
Zakonska minimalna dubina šare pneumatika tokom zimskih meseci je 4 mm, što je dvostruko više od minimalne dubine šare od 1.6 mm tokom ostalih sezona. Dakle, u najmanju ruku, uverite se da su vaše gume predviđene za zimsku vožnju, ali takođe razmislite i o ulaganju u neke zimske ili gume za sve sezone. One zadržavaju mekoću na nižim temperaturama i tako pružaju bolje prijanjanje na klizavim trenima.
#3. Spakujte osnovne potrepštine
Koliko god da je putovanje dugo, nemojte se oslanjati samo na grejanje vašeg automobla da biste se zagrejali. Obucite dovoljno toplu odeću, a ponesite i hranu, kao i neki topli napitak u termosu. Jer, ako se dogodi neki problem sa autom ili se zaglavite u gužvi na putu, ovo će vam sasvim dobro doći. Biće vam drago što ste poneli sve to. I naravno, na put ne krećite bez potpuno napunjenog mobilnog telefona, a bilo bi dobro da imate i punjač za auto. Telefoni se zimi prazne brže, pa bi mogao da vam zatreba.
Pored toga, bilo bi dobro poneti i:
#toplo ćebe
#baterijsku lampu
#gumene čizme
#deterdžent za staklo sa pumpicom, koji pomaže odleđivanje stakla
#strugač za led
#lopatu
#u zavisnosti od terena, možda i lance za sneg.
#4. Dajte sebi više vremena za pripreme pre kretanja na put
Ne krećite na put pre nego što sasvim odledite stakla na svom autu. Ovo je izuzetno važno jer ako vozite sa ograničenom vidljivošću onoga što je ispred i iza vas, to lako može dovesti do saobraćajne nesreće. Za odleđivanje koristite mlaku vodu (nikako vrelu), dobar strugač za led i odleđivač, dok radi motor, da biste ubrzali proces. I pre nego što krenete, uverite se da su svi prozori čisti i suvi
#5. Prilagodite vožnju ledu i snegu na putu
Verovatno je najveći izazov zimske vožnje upravo suočavanje sa zaleđenim putevima i snegom. Uvek smanjite brzinu i držite veće odstojanje od auta ispred vas nego inače, da biste imali više vremena za zaustavljanje ukoliko to bude bilo potrebno.
Izbegavajte bilo kakve oštre pokrete, naročito oštro kočenje i upravljanje u svakom trenutku, a posebno u krivinama. Umesto toga, ranije usporite i dozvolite da se vaša brzina glatko smanji, pre nego što nnežno pritisnete kočnicu, da biste izbegli proklizavanje. Ako primetite da klizite, ne paničite. Polako ispravite auto i povratite kontrolu nad njim.
#6. Trudite se da vam auto bude dobro provetren
Kondenzacija u automobilima je češća pojava u uslovima smrzavanja jer postoji veća razlika u temperaturi i nivoima vlage u autu i spolja. To znači, da se vlaga može nakupiti na staklima sa unutrašnje strane, što može biti opasno ako se vidljivost smanji. Isto tako, ako je grejanje uključeno na najjače, to može dovesti do pospanosti, što povećava potrebu za svežim vazduhom.
Izbegavajte korišćenje podešavanja recirkulacije vazduha tokom zime, jer se time zatvaraju otvori za ventilaciju, koji propuštaju spoljašnji vazduh u automobil. Blago otvaranje prozora takođe može pomoći u stvaranju više ravnoteže.
#7. Proverite da li vam radi ABS
Većina modernih automobila ima sistem protiv blokiranja točkova (ABS), ali se na njega ne treba previše oslanjati, a posebno ne u opasnim uslovima vožnje. ABS koristi senzore da spreči blokiranje točkova tokom jakog kočenja, kako bi se sprečio proklizavanje. Ovo omogućava vozaču da zadrži kontrolu upravljanja tokom kočenja, ali na kraju ABS radi manje efikasno na klizavim površinama. Stoga, iako je ovo veoma koristan sigurnosni uređaj, on nije zamena za opreznu vožnju.
#8. Naučite da koristite svoja svetla za maglu, ili maglenke
Mnogo je vozača koji imaju maglenke, ali ih ne koriste jer ne znaju kako. A hladniji i vlažniji uslovi za vožnju dovode do magle i smanjenja vidljivosti tokom vožnje. Vožnja kroz maglu zahteva mnogo oprezniji pristup iako, prema zakonu o bezbednosti saobraćaja, ne smete da koristite maglenke osim ako vidljivost nije ozbiljno smanjena. Zato ih isključite čim se poboljša vidljivost, jer u suprotnom, mogu zaslepiti druge vozače koji vam dolaze u susret, kao i nadjačati vaša kočiona svetla.
#9. Pripremite se za vožnju sa manje svetlosti
Manje sunčeve svetlosti znači i da će putevi često biti zakrčeni u potpunom mraku ili tokom izlaska i zalaska sunca. Rezultat je mnogo odsjaja od slabog sunčevog svetla i farova, pa se uverite da je vaše vetrobransko staklo čisto iznutra i spolja, kako biste smanjili zaslepljujuće efekte. Razmislite o zameni dotrajalih brisača vetrobranskog stakla novim, kako biste izbegli dodatno prljanje, posebno onda kada je svetlost pojačana kišom ili snegom.
#10. Naučite kako da se ponašate na poplavljenom putu
O da, i to se ponekad dešava. Tokom zimskih meseci, obično bude i više padavina, pa se dešava i da putevi budu poplavljeni. Izbegavajte božnju u takvim slučajevima. Proveravajte vremenske zveštaje, i ako postoji šansa za poplavu na putu, planirajte svoju rutu u skladu sa tim i držite se glavnih puteva.
Ako naiđete na poplavljen put i niste sigurni koliko duboko voda ide, vratite se i pronađite alternativni pravac. Ako ste sigurni da je voda dovoljno plitka da se prođe, vozite polako, u prvoj brzini, kako biste izbegli da vam se dogodi da u toj vodi stanete. Je pokušaj ponovnog pokretanja motora dok je u vodi, može značiti i velike račune za popravku. Držite se sredine puta gde je najlpliće, i uvek pritisnite kočnicu kada stignete na drugu stranu, da biste je osušili.
I to bi bilo to...
Da, to bi, otprilike bilo sve na šta treba obratiti pažnju prilikom kretanja na put u zimskom periodu. Jer, najveći broj saobraćajnih nesreća i dešava se upravo u vreme kada su, zbog kiše, snega i leda na putu, otežani uslovi vožnje.
Trudite se da vozite obazrivo, i polako, jer je daleko bolje da malo zakasnite, nego da na destinaciju nikada ne stignete. Zato polako, strpljivo i obazrivo. A nama još samo preostaje da vam u ime rent a car agencije Menadžer poželimo srećan put!