Većini nas bezbednost jednog automobila je prva i najvažnija karakteristika na koju obraćamo pažnju. Isto tako, veći deo populacije razume estetske prednosti zatamnjivanja prozora, ali nisu svesni i mnogih drugih prednosti, uključujući i bezbednost. Kvalitetno odrađena zatamnjena stakla smanjuju mogućnost da enterijer izbledi, smanjuju odsjaj i čine vaše vozilo udobnijim tokom sunčanih dana. Ali hajde da zajedno pogledamo neke od prednosti i nedostataka ili ZA i PROTIV zatamnjenih stakala.
Da vidimo prvo koji su razlozi ZA zatamnjivanje stakala
#1. Bezbednost
Ovo je jedna od najnepoznatijih prednosti zatamnjivanja stakala. Iako su vetrobranska stakla od staklopastičnog laminata, bočna i zadnja stakla, kao i šiber su od kaljenog stakla. Kaljeno staklo bi se, u slučaju nesreće, moglo razbiti na hiljadu komada. U tom slučaju, folija za zatamnjivanje stakala zadržaće većinu ovih delova zajedno, tako da ne lete po kabini i evetualno povrede putnike.
#2. Izgled
Postoji razlog zašto vozila koja se pojavljuju u reklamama proizvođača automobila imaju zatamnjena stakla, a to je što tako izgledaju bolje. Nijanse dolaze u različitim tonovima zatamnjenja i definitivno nisu samo za sportske automobila. Zatamnjenje prozora je svestran dodatak koji se može koristiti da svako vozilo izgleda sportskije, robusnije ili sofisticiranije.
#3. Zaštita od krađe
Većina krađa automobila dogodila se zato što je za to bilo prilike. A potencijalni lopovi provaljuju u auto samo ako mogu da vide nešto vredno unutra. Zatamnjivanje stakala eliminiše mogućnost da lopovi vide vaše dragocenosti kao što su, pametni telefon, novčanik, računar, itd, pa tako vaš automobil manje biva na meti provalnika. Alarmni uređaji odvraćaju lopove tek kada pokušaju da provale u vaše vozilo, dok ih zatamnjena stakla često odbijaju, i tako sprečavaju i da pokušaju.
#4. Odsjaj
Čak i veoma svetle nijanse mogu ozbiljno da smanje odsjaj od sunca ili svetlosti koja se odbija od mokrih puteva, zgrada ili drugih vozila. Korišćenjem zatamnjenja prozora ređe ćete žmuriti zbog blještavog svetla, a samim tim će vaše putovanje biti udobnije i bezbednije.
#5. Toplota
Prozori bez folije propuštaju sunčevo zračenje koje unutrašnjost vašeg automobila pretvara u saunu. Čak i svetla nijansa zatamnjenja zadržaće unutrašnjost vašeg automobila hladnijim i udobnijim. Ne samo da će vaše vozilo postati prijatnije mesto za boravak, već će takođe olakšati opterećenje vašeg klima uređaja, što produžava i njegov životni vek i smanjuje potrošnju goriva.
#6. Zdravlje
Sve nijanse prozora, bez obzira na stepen zatamnjenja, blokiraju UVA i UVB zrake. Ovi zraci degradiraju unutrašnje površine vašeg automobila kao što su presvlake na sedištima, materijali na instrument tabli, a što se putnika tiče mogu da izazovu i opekotine od sunca i rak kože. Očuvanje sigurnosti putnika u vašem vozilu, kao i održavanje završne obrade unutrašnjih površina, lako se postiže nanošenjem visokokvalitetne folije na prozore.
A sada, da vidimo razloge PROTIV
#1. Vidljivost
Ekstremno tamne nijanse mogu smanjiti vidljivost tokom vožnje u uslovima slabog osvetljenja, kao što je put kroz tunel ili tokom noći. Zbog toga se nijansa zatamnjenja određuje tako da ispunjava estetske ciljeve vozača, ali ne ugrožava vidljivost.
#2. Pucanje i ljuštenje folije
Niskokvalitetni kompleti “uradi sam” folije će verovatno popucati i oljuštiti se relativno brzo nakon nanošenja. Da ne govorimo o tome da vam se, ako to radite prvi put u životu, može desiti da ne odradite sve kako treba, već vam se folija zgužva, što priznaćete, izgleda vrlo ružno. Ako želite da vam folija na staklima traje tokom celog veka trajanja vašeg automobila, poverite posao iskusnim profesionalcima koji će ovaj posao uraditi koristeći foliju visokog kvaliteta.
#3. Zakonska regulativa
U svakoj državi postoje zakoni koji regulišu koliko boje se može primeniti na svaki prozor vašeg vozila. Ako sami postavljate foliju, može se desiti da prekršite zakon, pa da vas to veoma skupo košta. Da biste izbegli kaznu, pre toga pročitajte šta na tu temu kaže zakon.
Što se Srbije tiče, od 2018. godine je za zatamnjivanje stakala potreban atest. I naravno, mogu se zatamniti sva stakla osim vetrobranskog. Za zadnja i bočna ograničenja nema, što znači da mogu biti zatamnjena i 100%, dok se za stakla u ravni vozača ne sme preći granica od 30%.
Za fabrički zatamnjena stakla nije potreban atest, ukoliko pored holograma na njima stoji oznaka V. Ali ako vam ono što je zatamnjeno fabrički nije dovoljno, pa želite da dodate malo jači ton, sasvim sigurno ćete se suočiti sa atestom, jer bez njega nećete proći ni tehnički pregled, a samim tim ni registraciju.
I na kraju…
Ako želite da zatamnite stakla na svom automobilu, a niste sigurni kako bi to izgledalo, iznajmite na nekoliko dana neki koji ima blago zatamnjenje, čisto da probate koliko će vam prijati. Svačije oči drukčije reaguju na zatamnjenje. To vam je kao da birate naočare za sunce. Neko voli tamnije, a neko svetle, da tek minimalno štiti od bljeska sunca.
U našem voznom parku sigurno ćete pronaći neki automobil po svom izboru, a naše ljubazno osoblje, uvek je tu za vas.
Srećan put, želi vam rent a car agencija Menadžer!