Automobilska industrija je oduvek bila zaslužna za ulaganje u napredak i uvođenje novih tehnologija i inovacija u svojim vozilima. Sva ta postignuća su imali i imaju za cilj poboljšanje bezbednosti, udobnosti, što efikasniju potrošnju goriva, kao i unapređivanje celokupnog uživanja u vožnji. Danas je to još više istaknuto, savremena vozila su opremljena velikom količinom elektronike i sistemima koji redefinišu način na koji komuniciramo i upravljamo sa njima.
U ovom tekstu vam skrećemo pažnju samo na neke od brojnih tehnoloških inovacija koje se nalaze u današnjim vozilima.
Električna vozila
Elektrifikacija transporta je jedan od najznačajnijih zadataka koji stoji ispred čovečanstva kako bi se izbegle katastrofalne posledice masovnog korišćenja fosilnih goriva. Osim izbacivanja motora sa unutrašnjim sagorevanjem, električna vozila (EV) imaju još neke prednosti, kao što je smanjena emisija CO2, NO, benzena, benzola i ostalih štetnih i kancerogenih gasova, niže operativne troškove i znatno tiši rad motora. Električna vozila kao pogonsko “gorivo” koriste električnu energiju koja je uskladištena u njihovim baterijama velikog kapaciteta.
U ovom trenutku još ne može da se kaže da EV preuzimaju primat, još dosta posla je pred Teslom, BYD-om, Volksvagenom, Tojotom i ostalim auto gigantima. Potrebni su dalji proboji u tehnologiji baterija kako bi one postale lakše i efikasnije, u postizanju veće autonomnosti vožnje, razvijanju što šireg asortimana EV modela, kao i ulaganja u još veću gustinu i brzinu punjača. Napredak je evidentan, stalno čitamo o novim dostignućima, tako da je ispred električnih vozila veoma svetla budućnost.
Napredni sistemi za pomoć vozaču (Advanced Driver Assistance Systems - ADAS)
ADAS sistemi predstavljaju veliki korak ka autonomnoj vožnji. Ovi sistemi koriste senzore, kamere, radare, lidare, itd., kako bi mogli da prate sva dešavanja u neposrednoj okolini vozila i tako pomogli vozaču.
Funkcije kao što su prilagodljivi tempomat, autonomno parkiranje, pomoć u saobraćajnim gužvama, održavanje vozila u traci, upozorenja na sudar i automatsko kočenje u opasnim situacijama, automatsko prepoznavanje saobraćajnih znakova, itd., pomažu u poboljšanju udobnosti i bezbednosti vožnje i smanjuju rizik od nesreća koje su izazvane ljudskom greškom. ADAS sistemi smanjuju zamor kod vozača i pomažu mu kod složenih manevara prilikom parkiranja.
Tehnologije za povezivanje vozila
Tehnologija povezivanja omogućuje vozilima da komuniciraju jedno sa drugim, kao i sa spoljnom infrastrukturom. Putem bežičnog povezivanja i pristupa internetu, vozila mogu da pružaju jedni drugima informacije o dešavanjima u saobraćaju u realnom vremenu, kao što su upozorenja za mogući sudar, deljenje informacija o uslovima i opasnostima na putevima i ostale podatke koje vozaču pomažu da reaguje na vreme i izbegne nesreću. Osim toga, vozači su u mogućnosti da daljinski kontrolišu neke funkcije kao zaključavanje i otključavanje vrata, pokretanje motora, itd.
Preko ovih sistema, vozila mogu da se povežu i integrišu sa mobilnim telefonima i tako da ažuriraju svoj softver i razmenjuju razne infrmacije, od navigacije, preko preusmeravanje saobraćaja zbog gužvi i zastoja, pa do vremenske prognoze.
Kamere i senzori
Današnja vozila su opremljena sa senzorima i kamerama. Oni imaju ulogu da vozaču pruže što je moguće više informacija o njegovoj okolini. Postoje kamere i senzori za vožnju unazad koji pomažu prilikom parkiranja, senzori koji mogu da detektuju prepreke i upozore vozača da se previše približio nekom objektu i tako spreče sudar, senzori koji otrkivaju vozila u mrtvom uglu (blind spot detection), senzori za održavanje sigurnog razmaka između vozila (adaptive cruise control sensors), za prepoznavanje saobraćajnih znakova, kao na primer za ograničenje brzine, zabranu preticanja, itd.
AR (Augmented Reality) sistemi
Ovi uređaji koje možemo da prevedemo kako displeje naše proširene realnosti, predstavljaju revoluciju u načinu na koji vozači komuniciraju sa vozilima. Preko ovih displeja vozačima se prikazuju informacije (kao što su uputstva za navigaciju, upozorenja o dešavanjima na putevima, ograničenja brzine, itd.) koje se direktno projektuju na vetrobransko staklo ispred njih. Na taj način vozač ne odvraća pogled i pažnju s puta. Neke aplikacije ovih sistema pomažu vozačima pri parkiranju ili manevrisanju u uskim ulicama tako što projektuju virtuelne linije i strelice.
Glasovne komande
Sistemi za prepoznavanje glasa postaju sve napredniji i sofisticiraniji, omogućavajući vozačima da komuniciraju sa svojim vozilima putem usmenih komandi. Integrisani sa veštačkom inteligencijom (AI), ovi sistemi mogu da obavljaju različite zadatke, kao što su podešavanje grejanja ili klima uređaja, uključivanje i podešavanje GPS uređaja, puštanje muzike, otvaranje i zatvaranje prozora, uključivanje svetala, telefoniranje ili slanje tekstualnih poruka, itd. Pri tome, vozač nema potrebu da skida ruke sa volana i pogled s puta. Tehnologija glasovnih komandi ne samo da poboljšava udobnost, već i bezbednost putovanja zato što znatno smanjuje ometanja kod vozača.
Napredniji sistemi mogu da prepoznaju glas vozača i da automatski prilagode visinu sedišta, nameste retrovizore, pronađu omiljenu radio stanicu ili druga unapred zadata podešavanja.
Zaključak
Automobilska industrija je bila i ostala na čelu tehnoloških inovacija i naučnog napredka. Gore navedena dostignuća su samo malil deo naprednih sistema koja transformišu naša vozila u sofisticirane i inteligentne mašine. Ona su sada daleko bezbednija, udobnija, štedljviija, ekološki efikasnija, ali istovremeno radikalno menjaju način na koji ih koristimo i vozimo. I ovo nije kraj, nego samo početak. U vremenima koji dolaze možemo da očekujemo još više naprednih tehnolških inovacija koje će još više da utiču na naše transportne potrebe.
A mesto gde možete da iznajmite neko od tehnološki naprednih vozila je rent a car agencija Menadžet Express. Javite se!