Svaki dan slušamo o nekoj prirodnoj katastrofi u svetu, poplavi, požaru, oluji, uraganu, zemljotresu, suši. Klima se menja, više se i ne zna kada će neko mesto koje je do sada bilo mirno i sigurno, doživeti neku kataklizmu. Katastrofe ne biraju ni vreme ni mesto, mogu da se dese bilo kada i bilo gde. Elementarne nepogode ne štede nikog, tako da svako od nas treba da bude oprezan, da se prilagodi i da bude spreman na posledice koje su sve veće i veće.
Kako se zaštititi od posledica prirodnih katastrofa tokom putovanja
Na posledice prirodnih nepogoda smo najranjiviji kada se nalazimo daleko od svog doma, na odmoru, putovanju ili u poseti drugom gradu ili drugoj državi.
Biti u toku sa dešavanjima
Najvažnije je biti oprezan i informisan o tome šta može da se desi u bliskoj budućnosti. Obavezno treba da se prati vremenska prognoza i situacija u vezi velikih požara, poplava, mogućih vulkanskih erupcija, velikih oluja i snežnih mećava koje se očekuju da se dese u neposrednoj okolini mesta gde se putuje. U većini slučajeva elementarne nepogode ne mogu da se predvide, ali ukoliko čujete da se sprema nevreme sa velikim padavinama i snažnim vetrovima, možda nije na odmet odložiti putovanje na par dana. Za svaki slučaj.
A kada se krene na putovanje, bez razlike da li se ide avionom, vozom, brodom, sopstvenim ili iznajmljenim vozilom, neke stvari treba obavezno da se ponesu.
Lekovi i pribor za prvu pomoć
Na svakom putovanju morate da ponesete lekove i komplet prve pomoći.
Komplet treba da sadrži zavoje, gaze, flastere, dezinfekciona sredstava za rane i opekotine (alkohol, hidrogen, jod), tufere i slično.
Od lekova u posebnoj torbici treba poneti neke najosnovnije: protiv bolova, alergija i problema u varenju hrane, lekovi za prehade, antibiotici. Obavezno treba poneti i redovnu terapiju (dijabetes, visok krvni pritisak, problemi sa srcem, itd.). Posebnu pažnju obratiti prilikom putovanja sa decom. Pre kretanja na put treba proveriti rokove lekova.
Topla odeća i obuća
Toplu odeću, rukavice, čarape, šalovi, ćebad, itd., treba uvek imati sa sobom, a posebno zimi. I usred leta treba imati kod sebe vodootpornu jaknu i cipele kao zaštitu od kiše i grada. Ne treba zaboraviti da se vreme može u trenutku promeniti, i da vrelo sunce zameni jaka i hladna kiša.
Hrana i voda
Na hranu i vodu treba uvek misliti, a posebno ukoliko se sumnja da može da se desi prirodna nepogoda. Malo keksa, peciva, hleba, voća i povrća, par konzervi, nekoliko flašica vode, čokolade itd, nisu nikada na odmet. Dovoljno hrane i vode je garancija da ukoliko zaglavite, nećete ostati gladni i žedni dok ne dođe pomoć.
Rezervna guma i pribor za menjanje guma
Ukoliko idete na putovanje automobilom treba da budete spremni na moguće defekte. A jedan od najčešćih kvarova je pucanje pneumatika što može da se desi u bilo koje vreme, a posebno je nezgodno ukoliko se to desi za vreme nevremena. Male su šanse da ćete baš tada naći vulkanizera, tako da zamena gume ostaje na vama.
Pored rezervne gume morate da imate i odgovarajući alat za njenu zamenu – dizalicu, ključeve, šrafciger. Ukoliko je guma izgubila pritisak, biće dovoljno napumpati je, a za to je potrebna pumpa. Dosta vozača nema pumpu pored sobe, zato što se previše oslanjaju se na kompresore na benzinskim pumpama. Ne treba previše isticati da kada su okolnosti vanredne one neće raditi.
Kada smo već kod benzinskih pumpi da pomenemo i to da nikako ne ostavljajte rezervoar goriva prazan – nema ništa gore od praznog rezervoara za vreme hitne evakuacije. Neka vam kao mera preventive stalno bude to da rezervoar goriva bude barem do pola pun.
Rezervni alat i pribor
Na put se ne kreće bez osnovnog rezervnog alata, ključeva, šrafcigera, rezervnih sijalica za farove, klješta, itd. Ne morate da budete majstor, ali možda ćete morati nešto popraviti.
U neophodan alat spadaju i:
- baterijska lampa i rezervne baterije za nju,
- kablovi za punjenje akumulatora,
- sajla za vuču,
- lanci za sneg, ašov i ostala zimska oprema koja može da vas izvuče ukoliko padne veća količina snega i ostanete zaglavljeni u smetovima,
- protivpožarni aparat – ovaj aparat nije deo obavezne opreme, ali zdrav razum nalaže da bude u vozilu. Posebno ukoliko se ide na kampovanje, kada vlada veoma velika suša, i kada postoji opasnost od požara. Naravno da s tim malim aparatom nećete ugasiti veliki šumski požar, ali možete da sanirate malu vatricu pored puta koja ima potencijal da se rasplamsa,
- mobilni telefon i punjač za njega - ukoliko se desi nepogoda i ostanete zaglavljeni, morate o vašoj situaciji što pre da obavestite nadležne službe. Po nekom Marfijevom zakonu dešava se da se baš u tim trenucima baterija na mobilnom telefonu isprazni. Zato ponesite punjač koji može da se prikljući u vozilu.
Završne reči
Ukoliko imate starije vozilo koje je sklonije kvarovima i nije tako snažno i sigurno, možda je bolje da ga ostavite kući a iznajmite novije. Od posledica prirodnih katastrofa ne može ništa u potpunosti da vas zaštiti, ali ipak, možete da smanjite rizik tako što će vam vozilo biti snažnije i bezbenije. I vodite račina da je njegov prtljažnik dovoljno veliki da u njega mogu da stanu stvari sa našeg spiska.
Slike pexels.com