• Srpski
  • Русский
  • English
  • Deutsch
  • Aerodrom Beograd 59, Terminal 2, šalter br. 43
  • Aerodrom Beograd - Nikola Tesla

Spremni za novembar : zamenite gume i budite bezbedni u vožnji

Iako se miholjsko leto u Srbiji poprilično odužilo, tako da smo do kraja oktobra uživali u toplim danima, 1. novembar u kalendarima svih vozača je zadnji rok da se letnje gume zamene zimskim. Dakle ako niste stigli do sad, vreme je da se zaputite kod vulkanizera i proverite da li ima termina. Kao što svi znamo, Srbi se po starom dobrom običaju,  vulkanizera sete kad padne sneg ili kad ih policija rebne po džepu. Rezultat toga pretpostavljate? Redovi koji su prava katastrofa, gde se strpljenje meri u centimetrima snega na putu. Pripremite se za zimu na vreme, jer čekanje u redu nikada neće postati zanimljivo. Ali ako ste od onih koji čekaju sneg pa tek onda  potraže vulkanizera imajte u autu termos sa kafom ili čajem i neko štivo za čitanje jer će čekanje potrajati. Vreme potrebno za zamenu letnjih guma zimskim gumama u vulkanizerskim radnjama može varirati. Naravno u zavisnosti od različitih faktora kao što su gužva, radno vreme radnje, i da li ste unapred zakazali termin. Naši ljudi su pravi majstori u pronalaženju kreativnih načina da iskoriste vreme, tako da ne bi čudilo da se osmisle posebni programi za druženje i zabavu dok se čeka na zamenu guma. Obično, sam proces zamene guma za sva četiri točka traje između 30 minuta do sat vremena ako nema veće gužve ili problema sa vašim točkovima. Međutim, tokom prelaska sa letnjih na zimske može se čekati i nekoliko sati na termin.

Šta kaže slovo zakona ...

Zakon nalaže obaveznu upotrebu zimske opreme u periodu od 1. novembra do 1. aprila, kada su na putu sneg, led ili poledica. Vozilo bez odgovarajuće zimske opreme smatra se tehnički neispravnim. Saobraćajni policajci mogu izricati kazne vozačima koji se ne pridržavaju ovog pravila. Vozači koji nemaju zimske gume mogu biti kažnjeni iznosima od 10.000 do 20.000 dinara, dok vozači koji ne koriste lance tamo gde su obavezni mogu biti kažnjeni sa 5.000 dinara. Zimske gume su obavezne i trebaju imati minimalnu dubinu šare od 4 mm. Lanci za sneg su takođe obavezni na označenim deonicama, a autobusi i kamioni trebaju imati lopate za sneg.
Za vozače je bitno da obezbede svu potrebnu zimsku opremu, uključujući i lance i uže za vuču. Strugalice za led, lopate, četke za sneg, zimske gume i lanci za sneg mogu se nabaviti po pristupačnim cenama svuda, od specijalizovanih radnji do poznatih hipermarketa u kojima svi kupujemo.

pripreme za zimsku voznju, zimaska voznja, gume, zimske gume

Pripreme za zimsku vožnju

Pripreme za zimsku vožnju su ključne kako biste osigurali sigurnost na putu u hladnim i nepredvidivim uslovima. Prva i osnovna priprema je zamena letnjih guma zimskim gumama. Zimski pneumatici pružaju bolje prijanjanje na snegu i ledu, smanjujući rizik od proklizavanja. Takođe, važno je proveriti nivo antifriza i stanje akumulatora, jer niske temperature mogu izazvati probleme sa pokretanjem motora.
Pored guma i tehničke pripreme vozila, ne zaboravite na zimsku opremu koja treba biti prisutna u vozilu. Ovo uključuje strugalicu za led, lopatu za sneg, lance za sneg i lanac za vuču. Takođe, kada je vožnja u zimskim uslovima u pitanju treba biti i praktičan. Nikad se ne zna kada može doći do problema na putu, zastoja, smetova. Zato nikad nije od viška imati rezervnu odeću, obuću, ćebe i sl. Nikad se ne zna kada sneg može iznenaditi putare, zar ne? Šalu na stranu prilagodite svoj stil vožnje uslovima na putu. Vožnja po snegu zahteva sporiji tempo, veće razdaljine između vozila i oprez pri skretanju i kočenju. Pravilno pripremljeni i obazrivi vozači mogu sigurno uživati u zimskim vožnjama i doprineti bezbednosti na putevima.

Bezbednost na putevima mora biti prioritet tokom zime 

Bezbednost na putevima tokom zimskih meseci treba biti apsolutni prioritet za sve vozače. Sneg, led i poledica mogu dramatično povećati rizik od saobraćajnih nesreća. Pravovremena zamena letnjih guma zimskim je osnovni korak prema bezbednoj vožnji. Tehnička ispravnost vozila, uključujući stanje guma, akumulatora i antifriza, ključna je za pouzdanost u zimskim uslovima. Oprez pri vožnji je neophodan - sporiji tempo, veće razdaljine između vozila i pažljivo kočenje se podrazumevaju. Vozači trebaju biti spremni na neočekivane situacije, kao što su zastoji ili smetovi. Bezbednost se ne sme zanemariti u nastojanju da se stigne na brže na odredište, jer zdravlje i život svih učesnika u saobraćaju nema cenu.

Pročitajte i ove tekstove


Kako loši putevi utiču na vožnju i ispravnost vozila?


Kako loši putevi utiču na vožnju i ispravnost vozila?
65   0
Nekvalitetne saobraćajnice negativno utiču na bezbednost i udobnost vožnje, povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda, smanjuju sigurnost i životni vek vozila i donose velike ekonomske troškove.Postavlja se piatnje kako ih savladati i kakvo vozilo treba izabrati za loše puteve.

Detaljnije

10 najčešćih grešaka prilikom iznajmljivanja vozila


10 najčešćih grešaka prilikom iznajmljivanja vozila
59   0
Koje su najčešće greške prilikom iznajmljivanja vozila?

Detaljnije

Zašto su SUV vozila toliko popularna u rent a car industriji?


Zašto su SUV vozila toliko popularna u rent a car industriji?
107   0
Poslednjih godina, SUV vozila su postala sinonim za udobnost, pouzdanost i prestiž. Njihova popularnost konstantno raste, što nimalo nije slučajno. U ovom tekstu, bavimo se prednostima koje SUV vozila imaju u odnosu na ostala, zbog čega i jesu toliko popularna u rent a car industriji...

Detaljnije