Šta je terenska vožnja?
Terenska vožnja je vožnja van puteva: po neasfaltiranim makadamskim putevima, po obeleženim i neobeleženim stazama u prirodi, po blatu, po stenama, po koritima reka, po pustinjskim dinama, po snegu, itd.
Terenska vožnja je uzbudljiva, i zato sve više ljudi kupuje ili iznajmljuje terenska vozila koja su sposobna za ovu vrstu vožnje i istražuju šta mogu da urade sa njima.
Ali, terenska vožnja je veoma zahtevna i ne može se samo tako da krenuti u planine. Potrebno je umeće i znanje šta vozilo može i ne može da uradi, kako da savlada prepreke a da se ne zaglavi, kako odgovorno da se uhvatite u koštac sa avanturom. Postoje i neka osnovna pravila.
Pravila terenske vožnje
Nikada ne idite sami
Na autoputu možete da vidite nekoliko kilometara, tako da vam prilikom vožnje ne treba pomoć. Na teškom terenu možda nećete moći videti ni jedan metar ispred sebe. Dešava se da ne vidite svoje gume, da ne znate da li je iza velike stene provalija, da li je teren mekan i može da propadnete ili da prevrnete vozilo. Potreban vam je neko koji će vas voditi i na čije mišljenje možete da se oslonite.
Iako dobro poznajete prirodu, izbegavajte da idete sami na veoma udaljene lokacije. I najiskusnijem vozaču se može desiti da zaglavi, da se vozilo pokvari, da se on povredi. Visoko u planini i duboko u pustinji nema signala za mobilni telefon.
Terenska vožnja sa više vozila
Ako u avanturu idete grupno, sa više vozila, održavajte rastojanje između sebe i automobila ispred vas, zato što će ono bacati kamenje, blato, grane i sl. Ali nemojte ni previše da se razdvajate, stalno gledajte u retrovizoru da li se vozilo iza vas izgubilo ili vas prati.
Pravilo je da vozilo koje se penje uzbrdo ima prednost. Ako vam ista staza treba da se spustite, sklonite se sa strane kako bi vozila koja se penju prva završila svoj uspon.
Svi točkovi na tlu
Često se dešava da se vozilo prateći teren nagne i jedno ili dva točka ostanu da vise u vazduhu. To nije dobro zato što se gubi prianjanje i stabilnost. Trudite se koliko možete da ostvarite maksimalan kontakt sa terenom. Ne ubrzavajte kada prelazite preko džombi ili preko kosih nagiba.
Treba znati kada odustati
Kada se iskusan ili manje iskusan vozač suoči sa preprekom, mora iskreno da odgovori na pitanje “da li postoji mogućnost da oštetim vozilo, da povredim sebe, suvozača ili nekog sa strane”? Ako je odgovor potvrdan, ako niste sigurni u svoje umeće i performanse terenskog vozila, bolje da prekinete sa vožnjom.
Zaglavljivanje vozila
Zaglavljivanje je neizbežan deo off-road vožnje. Kada neiskusni vozači zaglave, oni do iznemoglosti pritiskaju pedalu gasa. To nema smisla. Gume će da bacaju blato na sve strane, scena će biti veoma atraktivna, ali vozilo se neće maći iz mekog peska ili blata. Naprotiv, još više će potonuti.
Blato i vodu je najbolje izbegavati zato što se tu veoma lako zaglavi. Lako se zaglavi i u rastresitom pesku, kao što je onaj na plaži ili u pustinji.
Po šljunku je relativno lako voziti, osim kada je vlažan.
Uvek imajte lopatu i ašov u vozilu, često jedini način da se vozilo odglavi je kopanje i bacanje kamenja i grana ispod točkova.
Budite oprezni u mraku
Iako imate snažna svetla, u mraku se prepreke na terenu ne vide dobro. Zato je najbolje nastaviti vožnju sledećeg jutra. Ako rešite da kampujete, nemojte to da radite neposredno pored staze. Neko bi mogao da vas pregazi.
Upoznajte svoje vozilo
Mora da znate za šta je vaše vozilo sposobno koje su njegove performanse, brojke i karakteristike. Šta je važno za terensko vozilo?
Pogon i blokada diferencijala
Šta vozilo može da uradi van puta zavisi od toga kakav mu je pogon. Ako nema pogon na sva 4 točka, bolje ne kretati na izazovnije terene. Kod ovih vozila računar detektuje proklizavanje i kontroliše raspodelu snage između osovina i točkova, obezbeđujući najveću snagu tamo gde je potrebno.
Diferencijali omogućava točkovima da se rotiraju različitim brzinama. Na primer, kada skrećete levo, levi točak ima kraći put, dok desni točak ima duži. Zato moraju da se rotiraju različitim brzinama. Ovo važi za asfaltne puteve. Van njih se situacija menja. Ako se točak podigne, onda će sva snaga motora ići na taj točak, zato što je tamo najmanji otpor, a ne na drugi gde je najpotrebnija. Da bi se ovaj problem rešio u terencima postoji blokada zadnjeg diferencijala.
Gume
Terenska vožnja zahteva posebne gume. Za vožnju po stenama i blatu gazeći sloj pneumatika treba da je agresivniji i napravljen od čvršće, tvrđe gume sa ojačanim bočnim zidovima.
Gume treba da imaju niži pritisak kako bi se maksimalno povećao kontakt sa tlom. Savremena terenska vozila imaju u kabini manometar i kompresor za regulisanje pritiska u gumama.
Visina vozila
Prelazak preko vode treba da se izbegava koliko god je moguće. Svaki džip ima svoju maksimalnu dubinu gaženja i ulazak u dublje vodu je opasan. Naravno, nemoguće je proceniti koliko je voda duboka iz kabine. Neko mora da izađe i izmeri štapom ili metarom.
Amortizacija
Džipovi voze po terenima sa mnogo rupa, neravnina, prelaze preko kamenja, prirodno je da moraju da imaju snažnu i robusnu amortizaciju. Luksuznija SUV vozila koja su namenjena za vožnju i po putevima i van njih, imaju vešanje koje može da se podešava u zavisnosti od terena.
Završna reč
Kupovina dobrog terenskog vozila je dosta velika investicija. Ali ako ste ljubitelj off-road vožnje možete da ga iznajmite.
Naša rent a car agencija ima izuzetno kvalitetne džipove koji će vam pružiti pravo uživanje u avanturi zvana terenska vožnja.
Kontaktirajte nas i rezervišite na vreme!