ŠTA JE PRESKAKANJE PALJENJA?
Preskakanje paljenja je kvar koji se dešava kada izostanu eksplozije gorivne smeše u cilindrima motora. Obično se ovaj problem javlja zbog problema u sistemima paljenja i ubrizgavanja goriva.
Motori sa unutrašnjim sagorevanjem rade tako što eksplozije goriva i vazduha koje se dešavaju unutar cilindra pokreću klipove gore dole. Klipovi dalje okreću radilicu koja je preko kutije menjača povezana sa točkovima. Kada se klip spušta dole, cilindar se ispunjava mešavinom vazduha i goriva, a kada se vraća nazad, sagorela mešavina se ispušta kroz izduvnu cev. U zavisnosti od broja cilindara, motor može da radi u četiri ili dva koraka i zbog toga se nazivaju dvotaktni (imaju dva cilindra i koriste se kod mopeda i manjih motorcikala i vanbrodskih motora) ili četvorotaktni (imaju 4 cilindara i ugrađuju se kod gotovo svih ostalih vozila). Problemi prilikom paljenja motora se dešavaju kada gorivna smeša u jednom ili više cilindara ne sagoreva kako treba.
Najčešći simptomi preskakanja paljenja motora su sledeći:
Naglo i grubo ubrzanje. Ukoliko je paljenje loše, vozilo će naglo i neočekivano ubrzavati. To se najčešće javlja pri većim brzinama i nižem broju obrtaja. Može se javiti i poskakivanje vozila u praznom hodu kao i gašenje motora. U početnoj fazi su ova poskakivanja mala i skoro neosetljiva, ali kako se kvar pogoršava, počinju da se povećavaju i da utiču na normalnu vožnju.
Sporo ubrzanje. Problemi pri paljenju mogu da vode i ka “lenjim” ubrzanjem. Razlog za to je što se u cilindre ubacuje previše razređena smeša goriva. Motor nema dovoljno obrtaja i snagu za naglo ubrzanje. Kod turbo motora se iz istog razloga ne uključuje turbina.
Vibracije. Kada jedan ili više cilindara ne rade pravilno, motor postaje neuravnotežen i radi van svog balansa, što može da vodi ka slabijim ili jačim vibracijama. Podrhtavanja mogu da se jave u toku vožnje ali i prilikom praznog hoda.
Promenjen zvuk motora. Vozači se naviknu na zvuk motora u svom vozilu. Kada on naglo oslabi i oseti se da to više nije onaj dobro poznati zvuk, onda je znak da nešto nije u redu.
Pali se lampica upozorenja. Savremena vozila imaju senzore koje prate rad motora. Ako nešto nije u redu sa paljenjem, na instrument tabli će se upaliti lampica koja upozorava vozača da postoji problem koji treba što pre da se reši.
Izvor fotografije: Markus Spiske, Pexels
NAJČEŠĆI RAZLOZI ZA PRESKAKANJA PRI PALJENJU
Prekidi i preskakanje paljenja se najčešće dešavaju iz sledećih razloga:
Kvarovi na sistemu paljenja
Kvarovi na akumulatoru, razvodniku paljenja (imaju ga starija vozila), alternatoru, bobini, svećicama, razvodnoj kapi ili kablovima mogu da vode ka nestabilnom i problematičnom paljenju. Svi ovi delovi moraju da rade zajedno kako bi obezbedili idealno paljenje smeše vazduha i goriva u svakom trenutku i u svakom cilindru.
Slab akumulator
Ukoliko je akumulator ispražnjen ili neispravan neće proizvoditi dovoljno struje za stabilno paljenje.
Problemi u svećicama
Nedovoljna snažna iskra ili pogrešno vreme bacanja iskre za paljenje iz svećica vode ka pojavi preskakanja paljenja. Razlog za to su istrošene, prljave iil oštećene svećice koje treba što pre da se zamene.
Nizak pritisak goriva
Kada je pritisak goriva nizak, onda je i gorivna smeša previše retka što vodi ka problematičnom paljenju. Razlozi za nedovoljno visoki pritisak mogu da budu razni - neispravan regulator pritiska goriva, neefikasne mlaznice (injektori, dizne), neispravna pumpa za gorivo, začepljen filter za gorivo., itd.
Problemi sa injektorom
Iako se retko javlja, neispravan ili zapušten injektor koji ubacuje mešavinu vazduha i goriva u cilindre može da prouzrokuje probleme sa paljenjem. Ako ne radi ispravno, vreme ulaska i izlaska gorivne smese u cilindrima nije pravovremeno, a nije optimalna ni količina koja se ubrizgava. U novim motorima gorivna smesa se pravi i ubrizgava pod kontrolom senzora (MAF senzor, O2 senzor, senzor temperature rashladne tečnosti) i kompjutera (kontrolna jedinica motora – ECU), što utiče na bolji kvalitet paljenja, ali ako se desi kvar na nekom delu ove elektronike, on se daleko teže otkriva i rešava.
Problemi sa gorivom
Nizak kvalitet goriva vodi ka nizu problema u vozilu – loše sagorevanje, oštećenja injektora, povećana emisija štetnih gasova, teško pokretanje motora, preskakanje paljenja, pa čak i potpuni gubitak paljenja. Ako je gorivna smesa u cilindrima pogrešna, ako je ona previše bogata ili previše retka, paljenje neće biti pravilno.
Mehanički problemi
Na kvalitet paljenja utiču i pojedini mehanički problemi, kao što je na primer neispravno podešen zupčasti kaiš, koji može da prouzrokuje nisku kompresiju u cilindrima, što dalje vodi i do lošeg paljenja.
Problemi sa zaptivanjem usisne grane
Relativno čest kvar kod starijih vozila. Istrošeni dihtunzi na glavi motora izazivaju curenje izduvnih gasova na usisnim kanalima. U težim slučajevima usisna creva mogu da budu probušena ili polomljena.
ZAVRŠNE REČI
Preskakanje paljenja može da dovede do daljih oštećenja i kvarova na motoru. Utvrđivanje tačnog uzroka problema uopšte nije lako ni jednostavno. Retko koji vlasnik vozila može samostalno da identifikuje i reši ovako kompleksan kvar. Potrebno je sprovesti kompletnu dijagnostiku sistema paljenja i ubrizgavanja goriva. Vrlo je važno da se ne čeka i da se vozilo što pre odveze u auto servis gde će ga pregledati sertificirani i iskusni majstori.
Cena popravke zavisi od uzroka kvara. Ako je za preskakanje paljenja uzrok u svećicama, releju ili začepljenim filterima za gorivo, trošak je relativno mali. Ako je oštećena pumpa za gorivo ili ECU jedinica, onda su troškovi popravke i eventualne njihove zamene daleko veći.
Da ne biste brinuli oko paljenja i ostlatih kvarova, iznajmite bezbedno i udobno vozilo u Menadžer Expressu!
Izvor naslovne fotografije: Daniel Andraski, Pexels