• Srpski
  • Русский
  • English
  • Deutsch
  • Aerodrom Beograd 59, Terminal 2, šalter br. 43
  • Aerodrom Beograd - Nikola Tesla

Otkrivanje Karpata

 

Rumunija je naša susedna i veoma bliska država, za koju slobodno možemo da kažemo da je ne poznajemo dovoljno. Malo je poznato da obiluje prelepim prirodnim lepotama i da postoji 18 nacionalnih parkova. Na njenoj teritoriji se nalazi, pravi dragulj, jedan od najlepših planinskih lanaca u Evropi – Karpati, koji je prepun prirodnih lepota, gustih šuma, prelepih livada, dubokih klisura i klanaca u kojima teku čiste rečice i potoci, netaknutih goropadnih planinskih vrhova.

 

O Karpatima

Karpatske planine se protežu na 1500 km, od Bratislave preko teritorija Češke, Slovačke, Poljske, Mađarske, Ukrajine sve do Rumunije. Oko 51% njihove ukupne površine se nalazi na teritoriji Rumunije. Najviši vrh Garlahovka, visok 2655 metara, se nalazi na granici Slovačke i Poljske, dok se drugi najviši vrh nalazi u Rumuniji, na nadmorskoj visini malo većoj od 2 500 m. Rumunski Karpati su podeljeni su u 3 geografske celine:

  • Istočni Karpati (podeljene su u 4 planinske grupe: Karpati Maramureša i Bukovine, Moldavsko-Transilvanski Karpati i Krivi Karpati)
  • Južni Karpati (podeljene u 4 planinske grupe: planine Bucegi, planine Fagaraš, planine Parang i planine Retezat-Godeanu)
  • Zapadni Karpati (podeljene u 3 planinske grupe: Banatske planine, Pojana Rusca i Apušeni)

Na području Karpata postoje mnogo pećina, srednjovekovnih tvrđava, istorijskih gradova kao što su Brašov, Kluž-Napoka, Sibiu, nacionalnih parkova i rezervata, glečera, itd.

Pa da krenemo redom:

 

Nacionalni park Buila Vanturarita

Buila-Vanturita je najmanji nacionalni park u Rumuniji, koji se prostire na površini od 4 186 ha, a nalazi se u okrugu Valčea. Ispunjen je sa klisurama, pećinama (ima ih preko 100 i u njima žive medvedi i slepi miševi), vrtačama i preko 250 kilometara planinskih staza. Teško pristupačan teren je pomogao da se sačuvaju brojna prirodna staništa, prašume, kao i veliki broj ugroženih vrsta biljaka i životinja.

Kalimani park

Kalimani park ima površinu od 24 566 ha i obuhvata najveći ugašeni vulkanski krater u Rumuniji, sa širinom od oko 10 km. Flora ovog područja je raznolika, sa nekoliko ugroženih i retkih vrsta biljaka, cveća, drveća i žbunja. U fauni dominiraju mrki medvedi, jeleni, sivi vukovi, veverice i risovi, kao i nekoliko vrsta ptica - planinski orlovi, goledi, jastrebovi, itd.

 

Masiv Ceahlau

Na samo 60 km zapadno od Targu Neamtase se nalazi masiv Ceahlau sa svojim vrhovima Oklašul Mare (1907 m.n.v.) i Toaka (1904 m.n.v.). Padine ove planine su prekrivena bukvom, jelom i smrčom, a na nadmorskoj visini od preko 1700 metara mogu se naći i patuljasti borovi i kleka. Od životinjskog sveta može da se sretne medved, ris, divokoza, divlja svinja i veličanstveni karpatski jelen.

 

Bicaz-Hasmas

Nacionalni park Bicaz-Hasmas se prostire na površini od 6 575 ha i poznat je po svojim paleontološkim nalazištima iz oblasti mezozoika, kreda, jure i trijasa. U ovaj prirodni rezervat, u kome se nalaze klisura Bikaz, Crveno jezero, masiv Hašmasul Mare i još mnogo toga, dolaze naučnici koji proučavaju geologiju i geomorfologiju.

 

Kanjon Cheile Nerei-Beusnita

Ovaj kanjon se proteže duž reke Nere, u okrugu Karaš-Severin. Ima ukupnu površinu od 36 364 ha i dužinu od 20 km, što je najduži kanjon u Rumuniji. Na pojedinim mestima, stene su visoke i preko 200 metara. U ovom kanjonu se nalazi nekoliko nadaleko poznatih turističkih atrakcija, poput vodopada Bigar i Beusnita, jezera Ochiul Beiulu i Đavoljeg jezera, kao i pećina Svete Jelene. Dosta je popularan u Srbiji zbog blizine granice. 

 

Nacionalni park Cozia

Ovaj nacionalni park ima veliku geografsku i geomorfološku raznolikost koja je stvorila savršena mesta za brojna staništa flore i faune. Flora parka Cozia je veoma raznolika, postoji oko 930 vrsta biljaka i cveća od kojih su neke endemiti i strogo zaštićene zakonom. U Coziji postoji 6 zaštićenih vrsta sisara, 2 vodozemaca, 3 riba i 7 beskičmenjaka, kao i 4 vrste biljaka.

 

Defileul Jiului

Nacionalni park Defileul Jiului se nalazi između planina Retezat-Godeanu i Parang, pored reke Jiu, i zauzima oko 11 127 ha. Veoma je žumovit, 80% površine je prekriveno bukvom, hrastom kitnjakom, grabom i jasenom. Put i železnička pruga prate obalu reke Jiu, nekoliko puta prelazeći sa leve na desnu stranu koristeći živopisne i prelepe mostove i tunele.

Defileul Jiului

Domogled - Valea Černei

Ovo je najveći i jedan od najstarijih nacionalnih parkova u Rumuniji. U njemu se nalaze veliki broj termalnih izvora, jezera, pećina i više od 100 vrsta biljaka i životinja. Reke su savršene za ljubitelje raftinga, a planinske staze za planinarenje i alpinizam.

 

Nacionalni park Rodnei

Nacionalni park Rodnei je jedan od najvažnijih i najpoznatijih nacionalnih parkova u Rumuniji, zbog svoje geologije i geomorfologije planina, ali i zbog brojnih vrsta flore i faune. Prostire se na površini od 46 399 ha i uvršten je u UNESCO-ov program “Čovek i biosfera”. Ispunjen je atrakcijama i znamenostima koje je nemoguće obići za jedan dan. U njemu postoji žičara, koja pruža izvanredan pogled, a obavezno treba posetiti jezero Iezer, jezero Stiol i vodopad Horses.

 

Piatra Craiului

Piatra Craiului je raj za ljubitelje adrenalina i planinarenja. Pun je izazovnih ruta za planinarenje i penjanje, postoje staze i za početnike, ali i za prekaljene alpiniste. U ovom nacionalnom parku se nalazi zamak Bran i Utočište medveda Liberti gde možete usvojiti medveda.

 

Nacionalni park Retezat

Sa preko 50 glacijalnih jezera, hiljadama vrsta biljaka i stotinama vrsta ptica, Nacionalni park Retezat je odlično mesto za bekstvo od stresa i rutine svakodnevnog života. U parku se nalaze prelepi vodopadi, kanjoni i planinski vrhovi koji prelaze 2000 m - Retezat (2482 m), Papuša (2508 m), Peleaga (2509 m). Postoje nekoliko staza za planinarenje i treking različite težine.

 

Semenic - Cheile Carasului

Semenic – Cheile Carasului nudi preko 100 km pešačkih i planinarskih staza i dom je jedne od najvećih netaknutih prašuma u ​​Evropi, sa drvećem starim više od 350 godina. Poznat je i po klisuri Cheile Carasuluiare, ukupne dužine od 19 km, i sa dubinom koja dostiže više od 200 m.

Semenic - Cheile Carasului

Završna reč

Karpati pružaju širok spektar aktivnosti u kojima se može uživati u zavisnosti od sezone. Tokom leta se može planinariti, voziti bicikil, planinariti, istraživati pećine, posmatrati ptice sa litica planine Apuseni, jahati, kupati i sunčati se, dok su tokom zime savršeno mesto za ljubitelje skijanja.

Zbog svoje veličine i velikog broja mesta koja jednostavno moraju da se vide, najbolje je uzeti odmor od nekoliko nedelja, iznajmiti udobno i snažno vozilo i krenuti u avanturu istraživanja ovog planinskog lanca.

Pogledajte našu podnudu i rezervišite!

 

Pročitajte i ove tekstove


Kako loši putevi utiču na vožnju i ispravnost vozila?


Kako loši putevi utiču na vožnju i ispravnost vozila?
65   0
Nekvalitetne saobraćajnice negativno utiču na bezbednost i udobnost vožnje, povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda, smanjuju sigurnost i životni vek vozila i donose velike ekonomske troškove.Postavlja se piatnje kako ih savladati i kakvo vozilo treba izabrati za loše puteve.

Detaljnije

10 najčešćih grešaka prilikom iznajmljivanja vozila


10 najčešćih grešaka prilikom iznajmljivanja vozila
59   0
Koje su najčešće greške prilikom iznajmljivanja vozila?

Detaljnije

Zašto su SUV vozila toliko popularna u rent a car industriji?


Zašto su SUV vozila toliko popularna u rent a car industriji?
107   0
Poslednjih godina, SUV vozila su postala sinonim za udobnost, pouzdanost i prestiž. Njihova popularnost konstantno raste, što nimalo nije slučajno. U ovom tekstu, bavimo se prednostima koje SUV vozila imaju u odnosu na ostala, zbog čega i jesu toliko popularna u rent a car industriji...

Detaljnije