Da li vam se nekada desilo da parkirate svoje vozilo na manjoj ili većoj nizbrdici i da ga pronađete negde otkotrljanog? Dešava se češće nego što mislite. Iskusni vozači će reći “ručna kočnica nije bila podignuta”, ali ručna kočnica može da se pokvari, da ne bude dovoljno snažna ili da vozilo bude parkirano na (pre)velikoj strmini. Ne mora teren da bude strm, ponekad vozilo može da se pomeri i na ravnom terenu, samo ako ga neko, namerno ili ne, gurne. Neki tereni imaju tako blag nagib da se to i ne primeti, sve dok vozilo ne počne da se kreće.
Ali prvo da vidimo kako treba pravilno da se parkirate na strmom terenu.
KAKO PARKIRATI VOZILO NA STRMOM TERENU?
- Parkirajte blizu ivičnjaka i okrenite točkove prema ivičnjaku (ako vozilo krene da se pomera, točkovi treba da udare u ivičnjak i tako spreče dalje kretanje);
- Podignite ručnu kočnicu. Ručna konica treba da se podigne pre nego što se otpusti papučica kočnice;
- Ostavite menjač u brzini (ako ste okrenuti uzbrdo ostavite ga u prvoj ili drugoj brzini, ako ste parkirani nizbrdo, stavite ga u položaj za rikverc);
- Ako vaše vozilo ima automatski menjač, stavite ga u poziciji “parkiranje (P)”;
- Kada hoćete da krenete, a parkirani ste na strmini, prvo pritisnite kočnicu, ubacite menjač u neutralnu brzinu (ler) i upalite motor. Zatim pritisnite kvačilo, stavite u prvu brzinu, simultano pustite kočnicu i snažno pritisnite papučicu za gas (kada se uči vožnja, kretanje “pod ručnom” je jedna od najtežih lekcija).
- Prilikom kretanja proverite da li ste spustili ručnu kočnicu;
- Obratite pažnju na druga vozila, posebno na vozilo koje se nalazi neposredno iza vas - prilikom kretanja na uzbrdici, vaše vozilo može da se pomeri malo unazad i da udari auto pozadi, posebno ako je ono preblizu;
Na veoma strmim ulicama i putevima, ispod točkova postavite blokade kretanja - veći kamen, komad drveta, neki čvrsti predmet i slično;
Ako vam se čini da je teren previše strm, onda je možda bolje da potražite drugo mesto za parkiranje.
RUČNA KOČNICA
Ručna kočnica (poznata i kao parking kočnica) je ključna kod parkiranja vozila. Njena uloga je da blokira točkove kada vozilo miruje, ali može da se koristi i u vanrednim okolnostima kada otkažu kočnice (nadamo se da nećete morati da zaustavljate vozilo na ovaj način).
Delovi ručne kočenice:
- Ručica koja se nalazi u kabini vozila;
- Kablovi ili sajla koji povezuju ručicu sa mehanizmom za kočenje;
- Mehanizam za kočenje (obično se nalazi na zadnjim točkovima, ređe na prednjim);
- Povratna opruga, koja vraća ručicu u prethodni položaj.
Kako radi ručna kočnica?
Kada se povuče ručica kočnice, kablovi prenose silu na kočni mehanizam na zadnijim točkvima. Ovaj mehanizam preko posebnih kočnih čeljusti blokira točkove i tako sprečava pomeranje parkiranog vozila.
Problemi povezani sa ručnom kočnicom
Najčešći problemi koji su povezani sa radom ručne kočnice:
- Trošenje kočnih obloga i problemi s kočionim mehanizmom. Zbog ovih problema ručna kočnica ima manju snagu, “ne drži” dobro i potrebno je što pre zameniti istrošene delove;
- Labava sajla – sajla koja povezuje ručicu kočnice i kočioni mehanizam na točkovima, posle izvesnog vremena i usled meteoroloških uslova (hladnoća, led, vlaga) može da oslabi i da se olabavi;
- Oštećena ili oslabljena opruga kočnice;
- Blokiranje kočnice – usled kvara na nekom delu u sistemu ručne kočnice, točkovi mogu (čak i tokom vožnje) da se blokiraju. Uzrok tome može da bude nakupljena prljavština na delovima kočnice ili da se sajla, usled niskih temepratura, jednostavno zamrzne;
Ručna kočnica je pomalo zanemaren deo u vozilima, ali je veoma važna kod bezbednog i sigurnog parkiranja. Zato mora redovno da se održava, proverava, a potrošeni i slomljeni delovi da se što hitnije zamene.
Osim ručne kočnice, za parkiranje na strmim terenima vozači na raspolaganju imaju još jednu opciju – ostavljanje vozila u brzini.
ZAŠTO VOZAČI OSTAVLJAJU SVOJA VOZILA “U BRZINI”?
Odgovor je jednostavan - da spreče pomeranje svojih vozila. Ostavljanje menjača u brzini je na neki način osiguranje i dodatak ručne kočnice, i treba da se koristi isklučivo na manje strmim terenima.
Ostavljanjanje menjača u prvu ili drugu brzinu se preporučuje i zbog boljeg manevrisanja. Na primer, ako se vozilo parkira na strmom terenu, ponovno pokretanje je lakše kada je ono u brzini i manje je verovatno da će se vozilo prilikom startovanja vratiti unazad.
Osim toga, to je i dodatna sigurnost od krađa – otpor koji daje vozilo će krađu i neovlašćeno pomicanje uveliko otežati. Lakše je pomeriti vozilo koje je ostavljeno u leru.
Ko stekne ovu naviku, uvek će ostavljati svoja vozila u brzini, čak i kada nije neophodno.
Ali, neki vozači ne ostavaljaju svoja vozila u brzini, zato što se plaše da će ono ipak krenuti da se kreće i pri tome će se motor (sam) uključiti. Iako je ovo teoretski moguće, posebno kod starijih vozila, u praksi se veoma retko događa.
Drugi se plaše da će zupčanici u menjaču da se oštete, što je isto tako bezrazložan strah, zato što su delovi menjača napravljeni da budu veoma robusni i trajni. Ali u svakom slučaju, treba izbegavati guranje vozila dok je menjač u brzini.
Nova vozila imaju savremene elektronske ručne kočnice i sisteme koji ne dozvoljavaju pomeranje vozila, tako da ostavljanje vozila u brzini nije uopšte potrebno.
A kada već pominjemo savremena i sigurna vozila, pogledajte ponudu Menažder Express-a. Naša vozila su baš ttakva.
Slike Pexels i Piqsels