Neke od država na Balkanu su poznate, da ne kažemo ozloglašene, po svojim lošim putevima. U ovom tekstu analiziraćemo kako loši putevi utiču na sigurnost vožnje i ispravnost vozila? Ali hajde prvo da vidimo šta se podrazumeva pod lošim putevima.
Koje su karakteristike loših puteva?
Ako volite definicije, reći ćemo da se pod pojmom loši ili nekvalitetni putevi podrazumeva putna infrastruktura koja ima ozbiljne nedostatke u dizajnu, izgradnji i kvalitetu materijala. Ovakve saobraćajnice imaju sledeće karakteristike:
- sadrže veliki broj rupa i pukotina;
- kada pada kiša i sneg ove rupe su pune vode;
- zbog loše izvedene podloge, na površini kolovoza se javljaju manja ili veća ispupčenja, deformacije i “talasi”;
- zbog loše izvedenog nagiba i sistema za odvod vode pojavljuje se zadržavanje vode i pojava klizavih površina;
- loše obeležena horizontalna i vertikalna signalizacija (izbledele ili nepostojeće linije, odsustvo saobraćajnih znakova, semafora, pešačkih zebri, itd.);
- nisu dovoljno široki za bezbedan prolaz vozila;
- imaju loše isplanirane, preoštre krivine i nagle promene nagiba;
- mostovi i nadvožnjaci nisu izvedeni na bezbedan način;
- na površini se nalaze veće naslage prašine, blata, kamenja i drugih otpadaka;
Za loše stanje puteva postoje objektivni (vremenski uslovi, elementarne nepogode, starost) i subjektivni razlozi (nekvalitetna gradnja, uporeba loših materijala, neredovno održavanje, velika frekfencija saobraćaja, itd).
Izvor slike: Chudesabyvaut, Pexels.com
Kako loši putevi utiču na vožnju?
Neko će reći da nema loših puteva, nego samo loših vozača i neispravnih vozila. Ali nije baš tako. Nekvalitetne saobraćajnice negativno utiču na bezbednost i udobnost vožnje, povećavaju rizik od saobraćajnih nezgoda, smanjuju sigurnost i životni vek vozila i donose velike ekonomske troškove.
Kada se vozi po lošim putevima:
- kontrola vozila je ugrožena – udarne rupe i neravnine na putu destabilizuju vozila, naročito pri većim brzinama;
- postoji veći rizik od saobraćajnih nesreća;
- vozači su prinuđeni na nagla i rizična kočenja i menjanje pravca;
- zbog loše drenaže stvara se akvaplaning koji može da zanese vozilo tako da ono izleti sa puta;
- kada se vozi po nekvalitetnim putevima postoji veći rizik od kvarova (probušena guma, slomljeni amorizeri, curenje ulja, itd);
- neravni putevi izazivaju neprijatne vibracije i buku unutar vozila;
- vožnja na lošim putevima brzo iscrpi vozača;
- potrošnja goriva je značajno veća;
- zbog izbegavanja rupa i drugih prepreka vožnja je usporena, javljaju se gužve i zastoji, a vreme putovanja se produžava;
A kako loši putevi utuči na vozila?
Uticaj na amortizere i sistem upravljanja - usled neravnina i rupa na putevima amortizeri, opruge, zglobovi, letva volana, kuglični ležajevi i ostali delovi ovih sistema apsorbuju daleko veće sile i pri tome se prekomerno troše. Zamor materijala je veći, njihova funkcionalnost je manja, što vodi ka smanjenoj udobnosti i bezbednosti vožnje.
Uticaj na pneumatike - neravni putevi uzrokuju deformacije na gaznom sloju i bočnim zidovima guma. Dugoročno, to vodi do njihovog nepravilnog habanja, promene geometrije i pucanja. Veći udari mogu da oštete i felne (posebno čest slučaj kod aluminijumskih koje su slabije od čeličnih).
Uticaj na kočinice – kada se vozi po lošim putevima kočenja su česta i nagla. Pakne i ostali delovi se usled trenja više greju, što smanjuje njihovu sigurnost i životni vek.
Štete na karoseriji - konstantne vibracije i snažni udarci koji su uzrokovani neravnim putevima punim rupa, izazivaju pojavu mikro pukotina na karoseriji. Dugoročno, ove pukotine mogu da prerastu u ozbiljnija oštećenja, koja ugrožavaju strukturalnu čvrstoću vozila. Kroz ove pukotine prodire voda pri čemu se ubrzava i proces korozije.
Uticaj na motor i sistem prenosa - loši putevi zahtevaju češća ubrzavanja, kočenja i vožnju u nižim brzinama. Motor i sistem prenosa se previše opterećuje što vodi ka habanju i oštećenjima na kvačilu, menjaču i osovinama. Osim toga, na saobraćajnicama sa velikim rupama postoji rizik od oštećenja donjih delova vozila, poput hladnjaka, auspuha, kartera, curenja ulja i drugih ozbiljnih kvarova.
Štete na električnim i elektronskim sistemima - elektronika u vozilima je veoma nežna. Konstantne vibracije i udarci mogu da izazovu oštećenja i kvarove na putnim kompjuterima, senzorima, konektorima, kablovima, displejima u vozilu, itd.
Veći troškovi za održavanja i popravke - statistike pokazuju da su troškovi održavanja za vozila koja se često voze po lošim putevima za 30% veći od onih koji se kreću po dobro održavanim saobraćajnicama. Ona teže prolaze tehničke preglede i moraju češće da se servisiraju.
Izvor slike Александр Ершков, Pixels.com
Kakva vozila se iznajmljuju za loše puteve
Vožnja po lošim putevima sa starim i nedovoljno ispravnim vozilom je veoma rizična, to smo već ustanovili. Ali šta da se radi? Pa, na primer, može da se iznajmi adekvatnije vozilo.
Pitate se koje vozilo je adekvatno za loše puteve?
Iz rent a car agencija će reći da nijedno vozilo ne voli rupe, neravnine i blato na putu. Ali, postoje neka koja su specijalno dizajnirana da izdrže teške uslove vožnje (džipovi, kamioneti, SUV-ovi). Takva vozila su opremljena:
- pogonom na sva četiri točka (4x4 ili AWD);
- visokim razmakom od tla (klirens) koji smanjuje rizik od oštećenja kartera, izduvnog sistema i ostalih delova;
- jakim i izdržljivim gumama sa dubokim šarama;
- robusnim amortizerima i sistemom vešanja koji lako apsorbuje udarce i smanjuje vibracije;
- mehaničkom zaštitom donjih delova (podvozja) od kamenja i udaraca;
Završne reči...
Da bi se unapredio kvalitet putne infrastrukture potrebne su velike i dugotrajne investicije u održavanju i popravci starih, kao i za izgradnju novih i savremenih puteva. Što znači da još uvek moramo da vozimo i po lošim putevima.
Ako je vaš automobil previše nesiguran za vožnju po udarnim rupama i klizavim putevima punim opasnosti, bolje da ga ostavite u garaži. Umesto toga, pogledajte naš vozni park i izaberite vozilo za loše puteve.
Ako imate dodanih pitatnja možete slobodno da se javite na naše telefone:
Sa zadovoljstvom ćemo vam pomoći!
Izvor naslovne slike Nicolette Villavicencio. Pexels.com