Amortizeri na vozilima su deo sistema vešanja i imaju ulogu da apsorbuju energiju koja se stvara prilikom vožnje preko neravnina ili rupa na saobraćajnicama.
Sastoje se od cilindra koji je ispunjen tečnošću ili hidraulaičnim gasom, u kome se nalazi metalni klip koji je povezan sa osovinom točka. Kada vozilo pređe preko neke neravnine klip se kreće unutar cilindra i potiskuje hidrauličnu tečnost ili gas kroz ventile. Na taj način se kinetička energija koja se stvara prilikom kretanja vozila pretvara u toplotnu koja se zatim oslobađa napolju. Sa spoljašne strane cilindra se nalaze opruge.
Amortizeri kontrolišu brzinu oscilacija i sprečavaju naglo "skakanje" vozila, dok opruge apsorbuju vertikalne udarce.
Uloga amortizera
- Ublažavanje udaraca i vibracija tokom vožnje – prilikom kretanja vozila, čak i na najravnijoj površini, javljaju se manji ili veći udari. Ukoliko ne postoji amortizacija ovi udari će se preneti na karoseriju i putnici neće imati normalnu vožnju;
- Održavanje stabilnosti vozila – bez sistema amortizera vozilo ne može da održi stabilnost u krivinama i tokom brzih manevara. Ono postaje nestabilno, “vuče” na jednu stranu i vozač je prinuđen da stalno radi korekcije i ispravlja pravac. To se najviše primećuje pri većim brzinama i kada duva vetar. Vožnja nije udobna, vozilo skače i trza se čak i na potpuno ravnim putevima. Može da dođe i do gubitka kontrole i izletanja sa puta;
- Bolje prijanjanje na putu – točkovi na vozilu moraju da budu u stalnom kontaktu sa površinom puta. Na taj način je vožnja bezbedna, mogućnost proklizavanja svedena na minimum, dok je efikasnost u potrošnji goriva maksimalna;
- Uticaj na životni vek vozila – ispravni amortizeri smanjuju opterećenje i trošenje pneumatika i ostalih delova vozila. Ukoliko ne funkcionišu kako treba mogu da se pojave veće štete i kvarovi.
Šta se dešava kada su amortizeri oštećeni ili pokvareni?
Kao i svi delovi i amortizeri tokom svoje eksploatacije mogu da se oštete i pokvare. Smatra se da amortizeri mogu da izdrže oko 150 000 kilometara, ali potrebno je proveravati ih s vremena na vreme kako bi bili sigurni da rade ispravno. Koliko će stvarno da traju zavisi od stila vožnje, stanja puteva i redovnosti održavanja. Na primer:
- Kada se vozi off-road, po makadamskim ili veoma lošim, neravnim i putevima koji su puni rupa, amortizeri će se daleko brže istrošiti.
- Ako se vozilo pretovari, prvo što će stradati, su naravno, amortizeri.
- Njihov životni vek zavisi i od njihovog kvaliteta - jeftiniji i manje kvalitetni amortizeri će se brže pokvariti, pa i slomiti.
- Ako amortizeri nisu ispravni stradaju i gume. Točkovi moraju čvrsto i ravnomerno da leže na put, u protivnom doći će do habanja gazećeg sloja.
- Znak da nešto nije u redu sa amortizerima je pojava vibracija, čudnih zvukova, škripanja, lupanja i ljuljanja vozila čak i na ravnom putu. Otežano je i kočenje, vozilo se zanosi, skreće sa pravca i potrebno mu je više vremena da se zaustavi.
Amortizer. Izvor slike Labskiii, Pexels
Mali saveti u vezi sa zamenom amortizera
Amortizeri nemaju predviđen rok trajanja već se menjaju po potrebi. Za razliku od ostalih delova u vozilu, ne kvare se često, ali kada se pokvare, najčešće je potrebna njihova što hitnija zamena.
Zamena amortizera treba da se obavi u automehaničarskom servisu, retko ko poseduje dovoljno znanja, opreme i alata da ih sam pravilno montira (dizalica, posebni nasadni ključevi, izvlakači klipova amortizera, sabijači opruga, itd).
U zavisnosti od veštine majstora i modela vozila, zamena amortizera traje od 30 minuta do 4 sata.
Postoje prednji i zadnji amortizeri. Zamena prednjih amortizera je komplikovanija, zahteva više vremena i više specijalnog alata. Zadnji amortizeri se menjaju mnogo brže i lakše.
Prilikom zamene amortizera preporučuje se da se zameni ceo komplet, uključujući spiralne opruge i ležajeve za montažu.
Još jedna preporuka iskusnih majstora je da se prilikom zamene prednjih amortizera istovremeno zamene i gornji ležajevi. Ovi ležajevi mogu da se oštete i da dovdu do lomljenja amortizera.
Ukoliko opruge ili cilindri napuknu, treba što pre da se zamene. Ignorisanje napukle opruge obično dovodi do većih kvarova svih delova oslanjanja (vešanja) vozila.
Veoma je važno promeniti oba amortizera na istoj osovini, jer se time omogućava stabilnost i upravljivost vozila. Često se dešava da je jedan amortizer u dobrom stanju dok je drugi oštećen. Zbog uštede, vlasnici vozila se rešavaju da zamene samo jedan, ali se to ne preporučuje. Zamena samo jednog amortizera po pravilu dovodi do neravnomernog habanja ostalih delova i problemi se samo odlažu.
Završna reč
Amortizeri, kao i ceo sistem vešanja, su ključni i neophodni za sigurnost, udobnost, stabilnost i postizanje maksimalnih performansi vozila tokom vožnje. Veoma je važno pravovremno primetiti kada počnu da se troše i kvare. Vožnja sa neispravnim amortizerima je veoma rizična i neudobna. Kupovina novih amortizera nije mala investicija, ali treba imati na umu koliko će se na taj način poboljšati ne samo kvalitet vožnje nego i ukupna bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
Na kraju da podvučemo da sva vozila u našoj rent a car agenciji poseduju nove i ispravne amortizere i da je njihova vožnja veoma udobna i sigurna.
Pogledajte našu ponudu i rezervišite!
Izvor naslovne fotografije: Harvey Tan Villarino, Pexels